Vitamín K

Další názvy: fitochinon

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis vitamínu K

Vitamín K je jedním z vitamínů rozpustných v tucích, to znamená že není z těla odváděn močí a v těle se hromadí. Jedná se vlastně o soubor tří derivátů naftochinonu – vitamínu K1, K2 a K3. Vitamín K1 (fylochinon) se nachází především v zelených částech rostlin, vitamín K2 (menachinon) je produkovaný bakteriemi a vitamín K3 (menadion) je vyráběn synteticky. Vitamín K je nepostradatelný zejména v problematice krvácivosti, jelikož snižuje riziko vnitřního krvácení, chrání organismus proti nadměrnému krvácení a díky tomu je často lékaři předepisován v před a pooperační péči. Jeho používání je i zcela preventivní a využívá se i když organismus neprojevuje známky nedostatku vitamínu K.

Účinky vitamínu K

Jeho pozitivní účinky na krvácivost, kterými disponuje díky vlivu posttranslačních úprav protrombinu v játrech, se využívá i při omezení nadměrného menstruačního krvácení. Zde si však musíme dát pozor – je rozdíl mezi tím, když je nadměrné menstruační krvácení způsobeno fyziologicky nebo geneticky velkým množstvím vyloučené krve (normální je menstruace v množství 50-80 ml) a tím, když je způsobeno poruchou krevní srážlivosti a nejedná se tedy o menstruaci v pravém slova smyslu, ale o krvácení. Než začnete užívat nějaký vitamínový doplněk, je vhodné poradit se se svým lékařem.

Obecně má vitamín K pozitivní vliv na osteoporózu, napomáhá stavbě silných kostí a udržuje je zdravé. Z tohoto důvodu je také často přidáván do nejrůznějších kloubních preparátů a přípravků podporujících tvorbu kostí.

Dále vitamín K pomáhá spalovat tuky a pomáhá organismu udržet zdravé zuby bez kazů.

Dávkování vitamínu K

Vitamín K, nebo lépe řečeno jeho podjednotka K2, je syntetizována ve střevech střevní mikroflórou. Organismus si tak Vitamín K sám vyrábí a pokud není poškozené vstřebávání živin z trávicího traktu, množství vitamínu K přijatého potravou a syntetizovaného střevní mikroflórou plně pokryje spotřebu vitamínu v organismu.

Vitamín K můžeme tělu dodat spoustou potravin, především zelenými částmi rostlin listové zeleniny jako je kapusta, květák, zelí, špenát, zelené fazolky, hrách a kadeřávek nebo růžičková kapusta a brokolice. Dále se vitamín K nachází v mase, játrech, rostlinných olejích a pistáciových oříšcích.

Obsažen je i v rostlinných „pamlscích“ jako jsou jahody a šípek. Kopřivy upravené na způsob špenátu jsou také výborným zdrojem vitamínu K.

Jelikož je fitochinon produkován střevní mikroflórou, jedná se vlastně o bakteriální produkt. Jako takový nemá určené doporučené denní dávkování, ale jako bezpečný doporučený příjem se uvádí 0,5 - 1 mg vitamínu K denně.

Nedostatek vitamínu K

Nedostatek vitamínu K je v našich zeměpisných šířkách velmi vzácný. Zdravý jedinec pokryje spotřebu vitamínu K z bakteriální produkce střevní mikroflóry, jelikož si tělo vyrobí tolik vitamínu K, kolik jej v dané chvíli potřebuje.

Problémy s nedostatkem vitamínu K mají často kojenci, kteří nemají v prvních měsících po narození dostatečně kvalitní střevní mikroflóru a lidé trpící častými střevními onemocněními nebo nemocemi jater, u nichž je porušeno vstřebávání tuků.

Viditelným znakem nedostatku fitochinonu je častá tvorba modřin a při povrchovém či hlubším zranění déle trvající, špatně se zastavující krvácení, způsobené zpomaleným srážením krve.

Předávkování vitamínem K

Protože se jedná o vitamín rozpustný v tucích, je možné se jím předávkovat. Nadbytek vitamínu K způsobuje hemolýzu. Nutno podotknout, že k předávkování nemůže dojít z potravy, ale pouze z vitamínových a potravinových doplňků konzumovaných ve vyšší míře než je doporučeno.

Pokud užíváte léky proti srážlivosti krve a zároveň jíte často spoustu potravy bohaté na vitamín K, který podporuje srážlivost krve, je nutné o této skutečnosti informovat svého lékaře. Pravděpodobně dojde k úpravě dávky léčiva nebo Vám bude doporučena úprava jídelníčku.

Rada na závěr

Krvácením odchází z těla krom vitamínů i množství minerálů. Pokud trpíte častým krvácením, měli by jste se obrátit na lékaře a informovat se o medikamentech, které by Vám všechny potřebné minerály a vitamíny doplnily. Předejdete tak vážným problémům.Přidejte zkušenost s: Vitamín K?
Diskuze o potravních doplňcích