Vitamín B4

Další názvy: Adenin, Kyselina listová

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis vitamínu B4

Adenin je další z vitamínů takzvané „béčkové“ řady, souhrnně nazývaných jako B-komplex. Jedná se o ve vodě rozpustnou heterocyklickou sloučeninu, která patří k** dusíkatým bázím purinového typu. Adenin je základem ATP, ADP a AMP (adenosin tri-, di- a monofosfát). Je to také nukleová báze komplementární s thyminem v DNA nebo uracilem v RNA. Často bývá také vitamín B4 označován jako **kyselina listová.

Vitamín dobré nálady

Adenin je základní biochemická látka, proto se v řadě pramenů dozvíme o jeho biochemickém působení, ale málokterý zdroj nám řekne něco konkrétního o adeninu jako vitamínu. Adenin bývá označován za vitamín dobré nálady. Pozitivně snižuje riziko srdečních onemocnění a vývojových poruch u plodu. Dále působí proti šedivění vlasů a udržuje zdravou pleť. Snižuje hladinu homocysteinu. V neposlední řadě pomáhá také při hyperaktivitě dětí.

Vitamín B4 funguje nejlépe ve spolupráci s dalšími vitamíny B-komplexu. Podílí se na biochemických pochodech v organismu, na syntéze nukleových kyselin a metabolismu některých aminokyselin, podporuje krvetvorbu, čehož se využívá při léčbě chudokrevnosti, napomáhá vstřebávání železa a celkově napomáhá dělení buněk a jejich vývoji.

Jako preventivní prvek působí při některých vážných nádorových onemocněních rakoviny plic,** prsu** a tlustého střeva. Pozitivně působí i na nemoci srdce a krevního oběhu. V poslední době se podrobněji zkoumá i jeho vliv na nejrozšířenější neurodegenerativní onemocnění jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Dávkování vitamínu B4

Doporučené denní dávkování vitamínu B4 není přesně určeno. Jelikož se vitamín B4 přidává jako doplněk k ostatním vitamínům** B-komplexu** a ojediněle se vyskytuje jako samostatný potravinový nebo vitamínový doplněk, doporučuje se dodržovat konkrétní dávkování uvedené na daném přípravku.

Vitamín B4 se nachází většinou spolu s dalšími vitamíny B-komplexu v mléce, mase a kvalitním celozrnném pečivu. Obsažen je také ve vejcích, arašídech a pivovarských kvasnicích.

Dále je důležité mít na paměti, že všechny vitamíny B-komplexu by se neměli přijímat jednotlivě, ale společně. Jednotlivé vitamíny jsou mezi sebou funkčně propojeny a k dobrému fungování jednoho je v mnoha případech důležitá i přítomnost jiného vitamínu řady B.

Nedostatek vitamínu B4

Vzhledem k množství potravy, obsahující vitamíny B-komplexu je akutní nedostatek vitamínu B4 v našich zeměpisných šířkách nepravděpodobný. Je prokázáno, že nedostatek vitamínu B4 v časných stádiích těhotenství může vést ke vzniku vrozených vývojových vad (např. rozštěp páteře). Lékaři v Alabamě také nedávno zjistili, že kyselina listová hraje důležitou roli i v prevenci rakoviny děložního krčku.

Předávkování vitamínem B4

Jelikož se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, je jeho nadbytečné množství odváděno rozpuštěné v moči ven z organismu vylučovacími cestami. Citliví jedinci mohou při předávkování způsobeném enormními dávkami vitamínu B4 (většinou v rámci celého B-komplexu) pociťovat brnění v končetinách nebo kožní vyrážky.

Tip na závěr

Věděli jste, že pivovarské kvasnice, které se uvádějí často jako zdroj mnoha vitamínů, se používají i jako doplněk stravy pro domácí zvířata? Zvyšují lesk peří a srsti. Možná že by je s vámi mohl užívat i Váš domácí mazlíček.Přidejte zkušenost s: Vitamín B4?
Diskuze o potravních doplňcích