Vitamín B15

Další názvy: kyselina pangámová

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis vitamínu B15

Antistresový vitamín

Vitamín B 15 je poslední z řady „béčkových“ vitamínů, souhrnně se označujících jako vitamíny B-komplexu. Jedná se o relativně nedávno objevený vitamín, stejně jako ostatní vitamíny B-komplexu rozpustný ve vodě a termolabilní. Vitamín B15 ještě není zcela prozkoumán a je obsahem mnoha probíhajících studií.

Účinky vitamínu B15

Prozatímní výsledky naznačují, že se jedná o tzv. antistresový vitamín, který má adaptogenní účinky při stresu, jeví stimulační účinky na kyslíkový metabolismus a v tkáních má detoxikační efekt.

Oblibu si vypěstoval zejména v Rusku, kde se podává sportovcům pro podporu sportovních výkonů. Svým charakterem a antioxidačními vlastnostmi se podobá vitamínu E. Používá se dále v prevenci aterosklerosy, zvyšuje odolnost organismu, snižuje tíživé účinky astmatu a je využíván i jako pomocný prostředek při cirhóze jater a při srdečních onemocněních. Jeho kladný vliv byl prokázán i při snižování hladiny cholesterolu v krvi a brání usazování tuku v játrech.

Dávkování vitamínu B15

Pamlsek? Sezamové semínko!

Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je asi 50 - 150 mg kyseliny pangamové. Při dodržení obvyklých stravovacích režimů je toto množství potravinami plně hrazeno, jelikož vitamín B15 obsahuje hnědá rýže, mouka, pivní kvasnice a mnohá semena – například sezamová a dýňová. Vitamín B15 je obsažen rovněž v otrubách.

Kyselina pangámová je obsažena i v bylinách, zejména v semenech byliny cizrny beraní (Cicer arietinum) z čeledi bobovitých, která je vedle fazolí a sóji široce používanou luštěninou s vysokým obsahem proteinů.

Nedostatku vitamínu B15

Jelikož se jedná o nedávno objevený vitamín, jeho přesné účinky nejsou ještě zcela poznány. Nedostatek vitamínu B15 se může projevit slabostí, pocitem únavy (díky sníženému okysličování buněk) nebo bolestí hlavy. Objevit se můžou i srdeční a neurologické potíže spojené s poruchami vyměšování žlázvnitřní sekrecí.

Předávkování vitamínem B15

Jelikož se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, je jeho nadbytečné množství odváděno močí pryč z těla, čímž se vitamín v těle nehromadí. Zatím nebyly popsány závažnější komplikace související s vyššími dávkami nebo možným předávkováním.

Prozatím nebyla určena toxická dávka a mezi možné příznaky předávkování (při požití vysokého množství vitamínu B15) můžeme zařadit nauseu (pocit na zvracení) nebo drobné kožní vyrážky projevující se u citlivých jedinců.?

Rada na závěr

B15 je označován za antistresový vitamín. Obdobnou funkci v těle plní i jeden minerál, přesněji se jedná o hořčík. Pokud si nejste jistí co přesně Vám chybí, porozhlédněte se po svém bytě a zkontrolujte obsah ledničky. Je Vaše strava vyvážená a pestrá na veškeré vitamíny a minerály?Zkušenosti uživatelů s Vitamín B15

Přidejte zkušenost s doplňkem Vitamín B15?

svícení medolightem - Ctirad22 (15.11.15)

Vitamín B15 lze získat pojídáním tobolek nebo nasvědčováním medolightem. Nevím, jak moc je to účinné jsem teprve na začátku. Údajně medolight okysličuje buňky. Napište, jestli máte přistroj a osvěcujete.
Diskuze o potravních doplňcích