Vitamín A

Další názvy: retinol, axeroftol

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis vitamínu A

Vitamín A stejně jako beta karoten spadá do skupiny vitamínů označovaných svým původem jako karotenoidy. Karotenoidy dodávají ovoci a zelenině její charakteristickou žlutočervenou barvu (meruňky, jahody, mrkev). Pro člověka je však vitamín A důležitý zejména pro jeho nepostradatelný význam v oblasti zraku – je součástí zrakového pigmentu rodopsinu, který se v organismu využívá za nízkého osvětlení.

Účinky vitamínu A

Proto vitamín A působí preventivné proti šerosleposti a zdokonaluje vidění barev a vidění za šera.

Vitamín A dále podporuje růst, je důležitý pro správný vývoj buněk sliznic a kostí. Při jeho nedostatku buňky nedospívají a šupí se. Dále se aktivně uplatňuje při tvorbě spermií a vajíček. Stejně jako jeho příbuzný vitamín beta karoten patří do skupiny důležitých antioxidantů a jako takový neutralizuje nebezpečné volné radikály, které vznikají v lidském těle při metabolických procesech.

Volné radikály mohou poškodit lipidy buněčných membrán a samotný genetický materiál, což může ve svém důsledku vyústit až v rakovinu. Tyto velmi reaktivní molekuly můžeme jednak sami vytvářet, nebo je můžeme přijímat z vnějšího okolí.

Krom potravy získává lidský organismus vitamín A ještě biochemickou přeměnou z beta karotenu, ale tento zdroj můžeme chápat jen jako doplňkový. Hlavním zdrojem vitamínu je pro člověka opět zelenina a některé maso.

Dávkování vitamínu A

Těhulky pozor!

Doporučené denní dávkování je do 0,8 – 1 mg. V případě těhotenství se dávkování musí dodržet a nemělo by být překročeno dávkování cca 2 mg, jelikož hrozí poškození plodu (vývojové vrozené vady – malformace), kdy dochází k nesprávnému vývoji končetin.

Nedostatek vitamínu A

Nedostatek vitamínu A poznamená naše tělo ztrátou chuti, zastavením růstu, celkovou poruchou obranyschopnosti a hlavně počínající šeroslepostí. Právě pro oči je vitamín A velmi důležitý – je potřebný jak pro zrak a vidění celkově, tak pro samotnou rohovku, jejíž nedostatečné zvlhčení může způsobit její vážné poškození.

Při značném nedostatku vitamínu A dochází k tzv.: avitaminóze A – poruše tvorbě kostí, poruše nervového systému a hlavně k šerosleposti, která může končit až slepotou.

Právě avitaminóza A je v zemích třetího světa jednou z nejčastějších příčin slepoty u dětí.

Předávkování vitamínem A

Vitamín A je ve vysokých dávkách toxický – ale pozor, nemusíte se bát. Toxicita se projeví jen v případě, že budete užívat po dobu několika měsíců dávky cca 10 krát přesahující doporučené denní dávkování. Poté se nadbytek vitamínu A projeví zvracením, apatií, suchou kůží a padáním vlasů. Dále je nadbytek vitamínu doprovázen bolestí kloubů, a poruchami vidění.

Zeleninou si člověk otravu samozřejmně v žádném případě nepřivodí, zatímco medvědí játra o hmotnosti 100 gramů můžou svým obsahem vitamínu A u slabších či nemocných jedinců způsobit i smrt.

Tip na závěr

Nemáte rádi moc zeleninu? Nevadí – vitamín A je obsažen i v rybách, játrech a obohaceném mléce. Dále je přítomen v máslu a žloutcích.

Pokud budete dělat chutnou večeři, nezapomeňte na zdravou oblohu z barevné zeleniny – Vaše oči nejen potěší, ale zároveň jim i pomůže.Přidejte zkušenost s: Vitamín A?
Diskuze o potravních doplňcích