Síra

Další názvy: S (Sulphur)

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis síry

Minerál krásy

Síra je obsažena ve velké řadě molekul, které se uplatňují při biochemických procesech. Je to po vápníku a hořčíku asi pátý nejdůležitější prvek v těle. V našem organismu se nevyskytuje síra volná, ale vázaná ve své přirozené organické formě** MSM** (metylsulfonylmetan). Jako taková zajišťuje krásné nehty a vlasy, zabraňuje jejich lámání a má podíl na tom, že jsou krásně lesklé. Pro tyto a další důvody je také často označována prvkem krásy. Je důležitá pro tvorbu kolagenu, nejhojnějšího proteinu v našem těle, který je součástí vazivových a podpůrných tkání.

MSM se využívá i v oblasti kožních chorob ke zmírnění příznaků ekzémů, přidává se do mastí a je obsažená i v aminokyselinách cysteinu, taurinu a methioninu. Člověku přispívá i svým antioxidačním charakterem, pomocí něhož likviduje tělu nebezpečné volné radikály.

Využívá se i při léčbě revmatické horečky, artritidy, syndromu karpálního tunelu, kvasinkové infekce a zánětech kloubů a svalových křečí obecně. Svoje nové uplatnění nyní získal i při léčbě alergií, především u alergií na pyly, plísně a prach. Bylo prokázáno, že v některých případech má lepší účinky než běžně ordinovaná antihystaminika.

Dávkování síry

Síra není nebezpečná

Doporučené denní dávkování síry není přesně uvedeno a jednotlivé zdroje se liší. Je doporučováno užívat dávky v rozmezí 1 až 3 gramů, ale i dávky vyšší (kolem 6 gramů) nejsou v odůvodněných případech nebezpečné.

Nejvyšší množství síry se vyskytuje především v košťálové zelenině (kapusta, brokolice, květák) a kravském mléce.

Nedostatek síry

Nedostatek síry se může projevit rozvojem alergií a především vyšší lomivostí vlasů a nehtů. Ty jsou bez síry křehké, šupí se a postrádají lesk. Mezi další projevy nedostatku bychom mohli zařadit vyšší nebezpečí arteriosklerózy, artritidy,** kandidózy, zácpy, zánětlivých reakcí a **vředů.

Předávkování sírou

Předávkování sírou je v našich zeměpisných šířkách poměrně vzácné. Může k němu dojít pokud budeme užívat zbytečně dlouhodobě extremně vysoké dávky minerálních doplňků obsahujících ve vysokém procentu síru. Předávkování se projevuje zažívacími problémy, nechutenstvím, zvracením a průjmy.

Rada na závěr

Síra sice napomáhá naší přirozené kráse, ale abychom byli sami se sebou opravdu spokojení, musíme pro to udělat ještě krapet víc. Neměli bychom zapomínat na dostatek zdravého pohybu a pestrou a vyváženou stravu.Přidejte zkušenost s: Síra?
Diskuze o potravních doplňcích