Lněný olej

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis lněného oleje


Mastné kyseliny

Lněný olej se získává z lněného semínka, které je zdrojem pro tělo velice důležitých esenciálních mastných kyselin. Přesněji zásobuje náš organismus hlavně omega 3, 6 a 9 mastnými kyselinami a to ještě v optimálním poměru, jaký náš organismus potřebuje (3,5:1:1). Tyto mastné kyseliny mají blahodárný vliv na trávicí trakt, kdy zvláčňují stolici a uvolňují tak bolesti a tlak při zácpě.

Účinky lněného oleje

Dále se lněný olej využívá při chronických mozkových poruchách, jako je Alzheimerova choroba, zlepšuje stav děložní sliznice, čímž pozitivně ovlivňuje některé formy neplodnosti a také se často využívá jeho protizánětlivých účinků, kdy mírní menstruační bolesti a bolesti při fibrocystóze prsů.

S velkým úspěchem se také využívá** k léčbě popálenin, popraskané pokožky a k ošetření ran, je využíván **k regeneraci pokožky po ozáření a pro změkčení mozolů a kuřích ok. Významně také snižuje hladinu cholesterolu, využívá se k léčení aterosklerózy, vleklých zánětech žlučníku, zánětech tlustého střeva a hemeroidech.

Obecně můžeme říci, že lněný olej udržuje zdravou a pevnou kůži, nehty a vlasy. Napomáhá v léčbě kardiovaskulárních onemocnění a jeho pozitivní vliv je prokázán i u léčby neplodnosti, impotence a menstruačních křečí.

Dávkování lněného oleje

Nesmažit!

Nejlepším způsobem, jak užívat lněný olej je v jeho čísté podobě. Ten můžeme užívat v tekuté podobě, což je asi nejpohodlnější pro staré a nemocné osoby. Doporučené dávkování se liší v závislosti na míře koncentrovanosti roztoku. Pokud tedy užíváte nějaký potravinový doplněk s obsahem tohoto oleje, řiďte se prosím doporučeným dávkováním uvedeným na obalu.

Lněný olej bychom měli užívat spolu s jídlem. Nejlepší je přidávat jej do různých salátů a příloh.

Nedoporučuje se však na oleji smažit nebo je jakkoliv tepelně upravovat. Teplem se účinné látky v oleji rozkládají a ten tak ztrácí svoji výjimečnou účinnost.

Nedostatek lněného oleje

Nedostatek lněného oleje funguje stejně jako nedostatek esenciálních mastných kyselin. Vede ke vzniku různých kožních potíží včetně ekzémů a vyrážek. Esenciální mastné kyseliny zajišťuji správnou rovnováhu mezi zánětlivými a protizánětlivými prostaglandiny, čímž výše popsané kožní choroby efektivně eliminují.

Předávkování lněným olejem

Projevy předávkování lněným olejem zatím nebyly uspokojivě popsány. Při vysokých dávkách však může docházet především k průjmům a žaludečním křečím, které mohou být doprovázeny nevolností a mírnou apatií. Tyto projevy mohou pociťovat i citliví jedinci a staří lidé s nedokonalým nebo poškozeným vstřebáváním a metabolismem.

Rada na závěr

Lněné semínko se poměrně rychle kazí. Pokud jej budete kupovat, snažte se mít vždy co nejčerstvější, zajistíte si tak největší možné množství účinných látek. Krom již zmíněných látek obsahuje i fytoestrogeny (rostlinné látky podobné ženským estrogenům), které při pravidelném užívání mohou příznivě ovlivňovat menstruační cyklus. Nemáte tyto problémy i Vy?Zkušenosti uživatelů s Lněný olej

Přidejte zkušenost s doplňkem Lněný olej?

Proti zácpě lněný olej - Ivaaaaa85 (13.11.12)

Často trpím úpornou zácpou. Dostatek tekutin, teplá voda s citronem a jiné babské rady mi nefungují. Stačí ale lžička lněného oleje 1x denně a nevím, co je zácpa.
Diskuze o potravních doplňcích