Kreatin

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis kreatinu

Pro svaly

Kreatin je tělu velmi dobře známá látka. Označuje se jako svalový energizér a jedná se vlastně o látku, která se přirozeně vyskytuje uvnitř našich svalových buněk. Zde má jednoduchou úlohu – napomáhá produkci a následnému transportu molekul kreatin fosfátu, který se podílí na syntéze ATP (adenosintrifosfát), který je zásobárnou energie. Čím více kreatinu bude v našich svalových buňkách, tím lépe buňky dokáží zužitkovat energii, která jim bude dodána.
Z tohoto faktu plynou i výhody a uplatnění kreatinu. Potřebujete dlouhodobě usilovně pracovat? Jste vytrvalý sportovec a musíte vydržet náročný trénink? Vyžaduje Vaše práce usilovné přemýšlení, stres a vysokou dávku koncentrace? Kreatin je v tom případě pro Vás ta nejlepší volba.
Kromě vyšší svalové výdrže dokáže kreatin podporovat i růst nových svalových buněk a nepřímo tak snižuje hladinu podkožního tuku. Pokud jste se tedy rozhodli, že si vypracujete sexy tělo, je vhodné Váš jídelníček a hodiny posilování podpořit i touto látkou. Tělo si ovšem na kreatin zvyká. Kreatin není sice látka návyková, ale organismus si na něj dokáže vypěstovat toleranci. Pokud tedy užíváte kreatin z důvodů růstu svalové hmoty, doporučuje se střídat období, kdy kreatin užívat (4 týdny) a kdy jej vynechat (2 týdny). Cvičit samozřejmě můžete během celého cyklu.
Kromě tohoto „zájmového“ uplatnění se samozřejmě používá i v praktické medicíně. Lékaři jej nejčastěji doporučují kardiakům a osobám s akutními dechovými obtížemi a osobám v energetické krizi. Dále zlepšuje metabolické procesy uvnitř svalové buňky a omezuje vznik kyseliny mléčné – hlavní složky „svalové únavy“, kterou cítíme jako bolest ve svalech po vyčerpávajícím výkonu.

dávkování doplňku
Svalový energizér…
Kreatin patří mezi málo látek, které si tělo dokáže vyrobit samo. V případě nadlimitních sportovních a pracovních výkonů však toto množství nepostačuje.
Doporučené denní dávkování kreatinu se pohybuje kolem 2 gramů denně. Toto množství pohodlně doplníme třeba 500 gramy masa. Průměrnému člověku stačí množství kreatinu, které vstřebá běžnou pestrou potravou. Fyzicky aktivní jedinci a staří a nemocní lidé s poruchou vstřebávání by měli užívat potravinové doplňky obsahující kreatin.
Mezi nejdůležitější potravinové zásobárny kreatinu můžeme označit maso. Nejvýživnější je v tomto případě maso ryb a ptáků. Jak bylo již uvedeno, půl kilogramu masa obsahuje asi 2 gramy kreatinu, tedy průměrnou doporučenou dávku pro člověka.

Projevy nedostatku doplňku
Projevy nedostatku kreatinu nebyly prozatím souhrnně spolehlivě popsány. Obecně můžeme říci, že v důsledku nedostatku kreatinu bude svalstvo ochabovat, slábnout a ztrácet svalovou výdrž. Člověk s minimálním příjmem kreatinu se bude dříve cítit vyčerpaný a bez energie.

projevy předávkování doplňku
Kreatin není návykový nebo toxický ani při vysokých dávkách. Život ohrožující či jinak velmi negativní účinky zatím nebyli u kreatinu prokázány. Při dlouhodobém užívání vyšších dávek však může dojít ke zvýšení tělesné hmotnosti (nejenom vlivem růstu svalové hmoty) a citliví jedinci mohou reagovat na vysoké dávky nevolností, apatií či průjmem.

NOVÁ KATEGORIE
Rada na závěr
Kreatin zvyšuje množství svalové hmoty a zvětšuje objem svalů. Dociluje toho tím nejen vznikem nových svalových buněk, ale také tím, že do svalů natahuje vodu. Proto osoby užívající kreatin nabírají na váze.Přidejte zkušenost s: Kreatin?
Diskuze o potravních doplňcích