Kaprylová kyselina

Další názvy: Candida albicans

V textu najdete: Popis doplňku, Účinky doplňku, Dávkování doplňku, Nedostatek doplňku, Předávkování doplňkem

Popis kaprylové kyseliny

Kaprylová kyselina je poměrně neznámou látkou lidského těla, o které se nemluví tolik, jako třeba o vitamínech, minerálech či potravinových doplňcích typu lecitinu a cholinu. Jedná se o mastnou kyselinu, která se nejčastěji získává z olejů tropických rostlin, zejména palem a kokosů.

Účinky kyseliny kaprylové

Největší přínos poskytuje kaprylová kyselina v léčbě plísňových infekcí, zejména při léčbě přemnožených kvasinek candidy albicans v trávicím traktu. Tyto
kvasinky, jimiž příznaky z přemnožení trpí dle nejnovějších průzkumů až čtvrtina populace, nejsou zcela uznávány jako původci níže zmíněných obtíží a o výši jejich vlivu na lidský organismus se stále spekuluje. Přesto bychom měli být obezřetní a informovaní.

Přemnožení těchto kvasinek se označuje jako onemocnění kandidóza, které má tyto příznaky: nadměrnou únavu, která je zvláště patrná po jídle a při trávení, bolesti hlavy, deprese, a obtíže spojené s trávícím traktem (jmenovitě: plynatost, zácpu nebo naopak průjmy, svědění konečníku). Tyto stavy bývají také doprovázeny zmateností a špatnou pamětí.

Toto onemocnění se nejčastěji vyskytuje u osob s oslabenou imunitou, tedy může doprovázet některé specifické nemoci, může se vyskytnout po transplantaci orgánů, po chemoterapii nebo při dlouhodobých chorobných stavech. Většinou se candidóza za normálních okolností nevyskytuje u 80% populace, ve zbylých případech je výsledkem souhry více faktorů.

Dávkování kyseliny kaprylové

Kaprylová kyselina je obsažena v kvalitním kravském másle, kokosovém tuku a některých exotických olejích. Doporučené denní dávkování není přesně stanoveno.

Pokud užíváte potravinový doplněk s obsahem kaprylové kyseliny, řiďte se prosím doporučeným dávkováním na balení.

Nedostatek kaprylové kyseliny

Kaprylová kyselina se řadí mezi ty látky, jejichž nedostatek není pro tělo akutně nebezpečný. Její užívání nám může jen pomoci a při nedostatku nejsme významně ohroženi – pokud se u nás neprojevuje výše zmíněné onemocnění.

Předávkování kaprylovou kyselinou

Vysoké dávky kaprylové kyseliny užívané při infekci candidózou mohou způsobit potíže při vymírání kvasinek. Játra nestačí rozkládat odumřelé mikroorganismy. A tak je lepší postupně od nižších dávek pomalu dávky zvyšovat. Konkrétní projevy z předávkování nebyly zatím uspokojivě popsány. Citliví jednici mohou pociťovat nevolnost přecházející do zvracení, průjem či zácpu a celý stav může být doprovázen výkyvy nálad a nervozitou.

Rada na závěr

Kandidóza není běžné onemocnění, kterým by ve svém konečném důsledku trpěla většina populace tak, jak je tomu třeba u chřipky či žloutenky. Pravděpodobně jste se dnes o této nemoci dozvěděli podrobněji poprvé. Nemusíte však mít obavy, pokud kaprylovou kyselinu vůbec neužíváte, tato nemoc je výsledkem vážných zdravotních komplikací a zanedbání životosprávy. Pokud máte přeci jen obavy, informujte se podrobněji u svého lékaře.Přidejte zkušenost s: Kaprylová kyselina?
Diskuze o potravních doplňcích